Osiedle Nikiszowiec w Katowicach

Osiedle Nikiszowiec znajduje się w dzielnicy Janów-Nikiszowiec w Katowicach. Osiedle zaprojektowali architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben. W 1911 roku na osiedlu oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny, a ostatni, 9 blok, wybudowano w 1919 roku. W 1914 r. ruszyła natomiast budowa neobarokowego kościoła na centralnym placu, zaprojektowanego przez Zillmannów.

Zabudowa Nikiszowca jest bardzo charakterystyczna, tworzą ją trzypiętrowe bloki z czerwonej cegły. Bloki mieszkalne liczyły sobie po 12 mieszkań i zamknięte były pierścieniowo. Każdy z tych czteroboków został połączony z blokiem sąsiadującym zadaszonym mostkiem przerzuconym nad ulicą. Na osiedlu o powierzchni 200 000 m² wybudowano w sumie około 1000 mieszkań.

Typowe mieszkanie w Nikiszowcu składało się z 2 pokoi z kuchnią i miało powierzchnię około 63 m². Oprócz tego w podwórkach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze: chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Na osiedlu pomyślano też o parku, gospodzie, posterunku policji sklepach, pralni i szkole. Był tu też budynek administracyjny, cechownia, łaźnia dla całej załogi kopalni „Giesche”, kotłownia oraz dom noclegowy.

Obecnie cała zabudowa Nikiszowca jak i układ urbanistyczno-przestrzenny wpisane są do rejestru zabytków, a całe osiedle można swobodnie zwiedzać. Na terenie osiedla coraz częściej organizowane są imprezy kulturalne zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Wśród nich warto wymienić Jarmarki Świąteczne czy lipcowy Odpust u Babci Anny.

GPS: 50.24229, 19.08111

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *