Bieszczady Rezerwat Moczarne

Dziś cudowne miejsce, lecz niestety nie dostępne turystycznie, gdyż objęte rezerwatem ścisłym. Można się tu tylko dostać za specjalnym pozwoleniem, które kiedyś udało nam się uzyskać. Dlatego chociaż na zdjęciach chcemy wam pokazać Rezerwat Moczarne. Rezerwat położony jest w Bieszczadach, w dolinie potoku Solinka na południe od miejscowości Wetlina.

Kiedyś istniała tu wieś o nazwie Moczarne, po II wojnie światowej, kiedy wysiedlono jej mieszkańców została tu tylko osada leśna dla robotników leśnych. Był to też końcowy punkt Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Jeszcze do niedawna dymiły tu wypały węgla drzewnego i słychać było piły drwali. Dziś panuje tu niczym niezmącona cisza, a przyroda odebrała sobie zagarnięte przez człowieka tereny.

Teren objęto rezerwatem ścisłym, gdyż zachowały się tu bardzo rzadkie stanowiska unikatowej flory. Występuje tu dzwonek szerokolistny, bardzo rzadki w Polsce, znane są tylko stanowiska w Bieszczadach. W sumie jest ich 6 i jedno właśnie tutaj. W rezerwacie jest też stanowisko rzadkiej zarazy macierzankowej.

GPS: 49.11545, 22.50283

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *