Stary kamieniołom koło Sękowca – Bieszczady

Pasjonatów geologi i nie tylko, powinien zainteresować stary kamieniołom w dolinie Sanu. Kamieniołom położony jest w zakolu Sanu pomiędzy Sękowcem a nieistniejącą wsią Krywe. Występuje on pod nazwą „Ściana Skalna w Krywem” i jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Kamieniołom powstał w celu pozyskiwania kruszywa na budowę bieszczadzkich dróg leśnych i zakończył swoją działalność w latach 80 XX wieku. Pozyskiwany tu materiał skalny przewożono do Sękowca gdzie stały kruszarki i przerabiały go na kruszywo.

Zobaczymy tu odkrywkę skał osadowych płaszczowiny śląskiej najbardziej odpornych na wietrzenie czyli piaskowców otryckich. Ciekawie wygląda wschodnia krawędź kamieniołomu, widać na niej równoległe warstwy fliszu, z którego zbudowane są całe Bieszczady. Ze szczytu kamieniołomu rozpościera się ładna panorama na Dolinę Sanu, choć powoli ulega ona zawężeniu, bo opuszczony kamieniołom szybko zarasta drzewami i krzewami. Do kamieniołomu prowadzi stara utwardzona droga, która jest zamknięta dla ruchu, możemy się tu udać rowerem lub pieszo. Z przysiółka Sękowiec to tylko 4 km.

GPS: 49.25681, 22.53177

Zobacz na pełnej mapie Stary kamieniołom koło Sękowca – Bieszczady

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *