Wąwóz Lipa, to najbardziej popularne miejsce w Sudetach gdzie występuje salamandra plamista. Jest ona też oficjalnym symbolem rezerwatu „Wąwóz Lipa”. Wąwóz znajduje się we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego i w całości chroni go rezerwat. Salamandry wiosną odbywają tu swoje gody w płynącym przez wąwóz potoku, przez co łatwo je w tym okresie zaobserwować.
Jeżeli nawet nie spotkamy salamandry to sama wycieczka Wąwozem Lipa jest bardzo ciekawa. walorem rezerwatu są chronione rośliny takie jak: gnieźnik leśny, kruszczyk szerokolistny, paprotnik kolczysty, wyka leśna, buławnik mieczolistny, jarząb brekinia, naparstnica zwyczajna, ukwap dwupienny, kozłek bzowy, kruszczyk szerokolistny, śnieżyczka przebiśnieg. Bardzo bogata jest też roślinność naskalna z paprociami szczelinowymi: paprotką zwyczajną, paprotnicą kruchą i zanokcicami.
Możemy też tu obserwować ciekawe formy geologiczne, a w niektórych miejsca ściany wąwozu osiągają wysokość 12 m. Przez wąwóz poprowadzono znakowany szlak turystyczny, dzięki któremu poznamy najciekawsze zakamarki rezerwatu. Sam rezerwat został utworzony w 1966 roku i należy do południowej części Parku Krajobrazowego „Chełmy”.
GPS: 50.98109, 16.04418