Poradzieckie opuszczone miasto Kłomino

Kłomino to osada leśna w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim i gminie Borne Sulinowo. Miejsce to słynie z tego, że do 1992 roku miejscowość była bazą Armii Radzieckiej i stacjonował tu 82 Gwardyjski Pułk Strzelców Zmotoryzowanych. Armia Radziecka Kłomino opuściła w 1993 roku i zostało włączone do polskiej administracji. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało tak szybko zasiedlone, co prawda pojawiają się tu pierwsi mieszkańcy, ale nie ma zbyt wielu chętnych na osiedlenie się w poradzieckich blokach. Od 2008 miasto jest sukcesywnie wyburzane. Dziś pozostały już tylko 4 budynki.

Jednak historia miejscowości nie jest tylko powiązana z ZSRR, wcześniej stacjonowały tu niemieckie oddziały Służby Pracy, a później zorganizowano obóz jeniecki, a miejscowość nosiła wtedy nazwę Westfalenhof. W 1940 roku miejsce to zajął Oflag II D Gross-Born, a wojska radzieckie przejęły teren dopiero po odejściu wojsk niemieckich. Jako ciekawostkę warto dodać, że w okresie powojennym rozebrano 50 budynków poniemieckich, by odzyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury w Warszawie.

Rosjanie natomiast stworzyli tu niezależne osiedle wojskowe, które oprócz bloków mieszkalnych posiadało punkt medyczny, garaże, sklepy i kino, Kłomino nosiło wtedy nazwę Gródek. Dzieci natomiast dowożono codziennie do szkoły w Bornem Sulinowie. W tej elitarnej jednostce stacjonowało wtedy około 300 żołnierzy oraz oficerowie z rodzinami. Teren otoczony był wtedy wysokim potrójnym płotem i zasiekami z drutu kolczastego pod napięciem, a cały obszar patrolowali uzbrojeni żołnierze. Nikt z Polaków nie mógł zbliżyć się do ściśle tajnej bazy.

GPS: 53.48436, 16.55098

Zobacz na pełnej mapie Poradzieckie opuszczone miasto Kłomino

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *