Latarnia Morska Kikut

Położona nad Zatoką Pomorską, na wyspie Wolin, w województwie zachodniopomorskim Latarnia Kikut swoją nazwę przyjęła od wzgórza na którym stoi. Początkowo w tym miejscu stała kamienna wieża widokowa i to właśnie ją zaadaptowano w 1962 roku na latarnię morską. By spełniała swoje zadanie podwyższono ją za pomocą cegieł.

Po przebudowie osiągnęła wysokość 18,2 m a za sprawą wzgórza o wysokości 75 metrów nad poziomem morza, stała się najwyższą latarnią polskiego wybrzeża. Jej światło znajduje się na wysokości 91,5 m n.p.m. i ma zasięg ok. 29,6 km. Znajdziemy ją niedaleko nadmorskiej miejscowości Wisełka na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Obiekt zarządzany jest przez Urząd Morski w Szczecinie i nie jest udostępniony do zwiedzania, możemy ją tylko podziwiać z zewnątrz. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana bez stałej obsługi.

GPS: 53.98157, 14.58018

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *