Schron kolejowy w Stępinie

Na Podkarpaciu niedaleko Krosna, w miejscowości Stępina znajdziemy tajemniczy i potężny schron kolejowy z okresu II wojny światowej.

Budowla w czasie II wojny światowej nosiła kryptonim “Anlage Süd”. Bunkier wybudowała w latach 1940–1941 organizacja Todt. Miał to być schron dla pociągów sztabowych Hitlera w czasie inwazji na Związek Radziecki. Łukowa konstrukcja bunkra zapewniała ochronę przed bezpośrednim trafieniem bombą lotniczą, zabezpieczała też przed atakiem chemicznym posiadając system śluz, filtrów i wentylacji.

System bunkrów wybudowano z żelbetonu o grubości 2 metrów, a cały główny schron mierzy 393 metry długości. Obok głównego tunelu znajduje się sieć schronów technicznych, magazynowych oraz schrony bojowe dbające o bezpieczeństwo kompleksu. Jako ciekawostkę można dodać, że w dniach 27–28 sierpnia 1941 roku w pociągu sztabowym miało tu miejsce spotkanie Hitlera z Benito Mussolinim.

Po II wojnie światowej schron był niedostępny, gdyż zajmowało go wojsko. Potem wykorzystywały go różne instytucje państwowe, aż w końcu został przekazany gminie. Dziś ta tajemnicza budowla udostępniona jest do zwiedzania. Warto dodać, że podobne dwa schrony powstały w centralnej Polsce. Pierwszy mieści się w miejscowości Konewka, a drugi w Jeleniu.

GPS: 49.87184, 21.59155

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *