Ostrzyca Proboszczowicka

Ostrzyca Proboszczowicka zwana Śląską Fudżijamą, to wzgórze pochodzenia wulkanicznego o wysokości 501 m n.p.m. Góra leży w Sudetach na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. Jej charakterystyczny wulkaniczny stożek widoczny jest już z daleka. Miejsce to tysiące lat temu było aktywne wulkanicznie i istniało w tej okolicy kilka czynnych wulkanów. Jednym z nich była własnie Ostrzyca.

Dziś jest ona sporą atrakcją i wspaniałym punktem widokowym, który roztacza się ze szczytowych bazaltowych wychodni skalnych. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze już w 1926 roku objęto Ostrzycę ochroną, dzięki temu nie powstał tu żaden kamieniołom. Natomiast w 1962 roku utworzono tu rezerwat florystyczno – geologiczny o nazwie Ostrzyca Proboszczowicka o powierzchni 2,16 ha. Zachowały się tu jedne z najcenniejszych w Polsce gołoborza bazaltowe, które pokrywa bardzo cenna roślinność.

GPS: 51.05607, 15.76342

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *