Wąwóz Myśliborski – Sudety

Wąwóz Myśliborski, to jedna z wielu atrakcji Pogórza Kaczawskiego w Sudetach. Połozony jest we wschodniej części Parku Krajobrazowego Chełmy i biegnie wzdłóż potoku Jawornik. Obszar ten objęto ochroną rezerwatową w 1962 roku. Rezerwat ma powierzchnię 9,6 ha i chroni tutejszą florę, oraz zjawiska geologiczne.

Najcenniejszą rośliną, która tylko tu występuje w całych Sudetach jest paproć języcznik zwyczajny. Oprócz języcznika znajdziemy tu też inne rzadkie rośliny jak: śledzienice naprzeciwlistną, jemiołę jodłową i paprotnika kolczystego. Inne ciekawe, ale już nie tak rzadkie to: rojnik górski, wawrzynek wilczełyko, lepiężnik, pierwiosnka wyniosła i przylaszczka pospolita. Natomiast w przepływającym przez wąwóz potoku występuje ciekawy glon o nazwie hildebrandia rivularis.

Nad brzegami potoku można zaobserwować również odsłonięcia law puklistych i poduszkowatych. Inne skały występujące w wąwozie to: łupki ordowickie, łupki zieleńcowe, zieleńce, diabzy i fyllity. Przez Wąwóz Myśliborski przebiega znakowany szlak turystyczny w kolorze żółtym z Myśliborza do wioski Pomocne. Pokrywa się on częściowo ze ciekawą ścieżką edukacyjną. Do wąwozu dojdziemy również czarnym szlakiem z Jakuszowej, lub również czarnym szlakiem odchodzącym od szlaku niebieskiego biegnącego ze wsi Myślinów.

GPS: 51.01564, 16.09902

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *