Kościół ewangelicki w Pisarzowicach

W województwie wielkopolskim w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kobyla Góra leży wieś Pisarzowice. Warto tu zajechać i zobaczyć ruiny neoromańskiego kościoła ewangelickiego, który został wzniesiony 1901–1902 przez księcia Gustava von Birona z Sycowa ku czci swego zmarłego syna, Wilhelma Birona von Curlad. W okresie międzywojennym kościół należał do parafii należącej do superintendentury Ostrzeszów Ewangelickiego Kościoła Unijnego.

Po II wojnie światowej odziały milicji wysadzili wejście do piwnicy w poszukiwaniu niedobitków armii hitlerowskiej. Od tego czasu kościół został opuszczony i nieużywany. Udało się na szczęście przenieść część wyposażenia do okolicznych kościołów rzymskokatolickich, w tym cenne organy, które możemy dziś zobaczyć w Mikorzynie. Reszta została rozkradzione przez szabrowników i przez lata zdewastowana. Dziś ta piękna budowla jest w opłakanym stanie, bardzo długo gmina nie mogła znaleźć kupca i inwestora, który wyremontował by ten zabytek. Ponoć w końcu się to udało i taki się znalazł, jaki będzie tego efekt, czas pokaże.

GPS: 51.32328, 17.77595

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *