Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Ten romański kościółek jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Znajdziecie go w niewielkiej letniskowej miejscowości Inowłódz, położonej malowniczo nad rzeką Pilicą. Kościół został ufundowany przez Władysława Hermana lub Bolesława Krzywoustego w 1082 roku. Do 1241 roku, na wzgórzu kościelnym stał też klasztor Benedyktynek, ale został całkowicie zniszczony podczas najazdu tatarskiego.

Kiedy w 1520 roku w Inowłodzu powstała nowa świątynia, romański kościółek na wzgórzu zaczął podupadać. Dopiero car Mikołaj II który miał w pobliskiej Spale swoją letnią rezydencję rozpoczął restauracje kościółka. Prace przerwał jednak wybuch I wojny światowej i świątynia z powrotem zamieniła się w ruinę.

Dopiero w latach międzywojennych prezydent I. Mościcki doprowadził do odbudowy i rekonstrukcji obiektu. Wieżę kościoła podniesiono wtedy o jedną kondygnację. Kościół jest zamknięty, ale na drzwiach znajdziemy telefon pod którym możemy umówić się na zwiedzanie. Obecnie odbywają się tu tylko msze pogrzebowe, gdyż kościół znajduje się na terenie cmentarza.

Warto tu przyjść też dla widoków które rozpościerają się wzgórza kościelnego na Inowłódz i Dolinę Pilicy. Jako ciekawostkę można dodać, że kościół św. Idziego w Inowłodzu ma na swoim koncie nie jedną ekranizację i był planem filmowym kilku produkcji. Poniżej kościółka znajduje się wygodny parking dla autokarów, a na górze możemy zaparkować samochodem osobowym.

GPS: 51.52742, 20.22735

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *