Pałac w Bobrów

Pałac w Bobrów położony jest w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Jest to teren Kotliny Jeleniogórskiej, na skraju Rudaw Janowickich. Pałac został wybudowany na przełomie XVI/XVII przez Nickela von Zedlitz. Jednak budowla nie była pierwszym obiektem w tym miejscu, w 1450 roku stała tu budowla obronna, strzegąca przeprawy przez rzekę Bóbr. Nie ma żadnych pewnych źródeł, czy był to zamek, czy tylko wieża strażnicza. Wiadomo natomiast, że w XV wieku, jeszcze przed powstaniem obecnego pałacu, miejsce to należało do rodziny Schaffgotschów.

Obecny pałac w XVII wieku rozbudował Nickel von Zedlitz. Później rezydencja jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Kolejną większą przebudowę pałacu przeprowadził Hans Rudolf von Decker pod koniec XIX wieku i był właścicielem pałacu aż do wybuchu II wojny światowej. Podczas wojny obiekt zajmowało wojsko niemieckie, a po wyzwoleniu radzieckie, które urządziło tu ośrodek dla uchodźców komunistycznych z Grecji. W czasach PRL-u działał tu poprawczak, ośrodek kolonijny i PGR Pod koniec lat 60 obiekt opuszczono i zabytek zaczął popadać w ruinę. Obecnie jest własnością prywatną i choć widać jakieś próby remontu, to jego kondycja nie jest najlepsza. Brama wjazdowa jest zamknięta, więc obiekt można tylko podziwiać zza ogrodzenia.

GPS: 50.87047, 15.83064

Zobacz na pełnej mapie Pałac w Bobrów

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *