Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

Ciekawy i nietypowy skansen znajdziemy na Podkarpaciu w niewielkiej miejscowości Bóbrka, której nie należy mylić z miejscowością o tej samej nazwie położonej w Bieszczadach. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza przeniesie nas w czasy, kiedy to zaczęto wydobywać i wykorzystywać ropę naftową. Jego lokalizacja też nie jest przypadkowa, gdyż nadal działa tu kopalnia ropy naftowej której założycielami w 1854 roku byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.

Eksponaty i urządzenia możemy oglądać na powierzchni 20 hektarów. Zachowały się tu dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina” a pośrodku kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. Oprócz tego w skansenie znajdziemy: Dom Łukasiewicza z 1865 roku, warsztat mechaniczny z 1864 roku, drewnianą kuźnie kopalnianą z 1856 roku, zrekonstruowaną wiertnicę ręczną z 1862 roku oraz wiele innych obiektów z XIX i XX wieku.

GPS: 49.61647, 21.71047

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *