Ruiny Zamku Szczerba

Zamek Szczerba został wybudowany w 1338 roku na jednym ze wzgórz Gór Bystrzyckich na Dolnym Śląsku. Jego pierwotna nazwa brzmiała Śnielin, a niemiecka Burg Schnallenstein. Zamek wzniesiono na południe od Gniewoszowa, na gnejsowej górze, o wysokości 520 m n.p.m. Miejsce to owiane jest wieloma tajemnicami, gdyż nie zachowały się żadne zapiski dokumentujące historię warowni. Wiadomo tylko, że na początku był własnością polskich rycerzy, potem zamek przeszedł w ręce czeskie, a pod koniec XIII wieku został podarowany zakonowi cystersów.

W 1318 roku został zniszczony, ale odbudowano go i ponownie przeszedł w posiadanie rycerzy czeskich. W 1358 roku właścicielem zamku i okolicznych dóbr był Otto Schuler, syn wywodzącego się z Łużyc rycerza Ottona von Glaubitza, właściciela Międzylesia. W 1428 roku husyci zdobyli i zniszczyli zamek. Od tego czasu warownia nie została już odbudowana i popadała w ruinę. Do dziś zachowały się jedynie grube mury obronne, resztki baszty, dziedziniec i pozostałości kamiennego budynku mieszkalnego.

Ruiny zamku znajdują się po lewej stronie drogi prowadzącej z Międzylesia do Gniewoszowa, kilkaset metrów na północ od wsi Różanka. Obecnie teren ten administrowany jest przez harcerzy z Międzyleskiego Związku Drużyn Szczerba. Zwiedzanie ruin jest nie odpłatne i możliwe przez cały rok.

GPS: 50.19429, 16.62016

Zobacz na pełnej mapie Ruiny Zamku Szczerba

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *