Granica św. Jana

Początek księstwa biskupiego wiąże się z czasami rozbicia dzielnicowego w Polsce. Kiedy powstało Księstwo Biskupów Wrocławskich pod koniec XIII wieku jego granice oznaczono granitowymi słupami z wyrytymi symbolami władzy. Wschodnia granica pokrywała się częściowo z obecną granicą województw dolnośląskiego i opolskiego. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 6 monolitów, jednak większość z nich pochowana jest wśród pół, łąk i zagajników między Grodkowem a Ziębicami.

Jedan z takich słupów granicznych znajdziemy na krańcach Wzgórz Strzelińskich. Jest on łatwo dostępny, gdyż znajduje na poboczu po prawej stronie drogi prowadzącej ze Starczówka do Lipnik. Na 700 letnim, kamiennym bloku o prawie dwumetrowej wysokości znajdziemy tajemnicze inskrypcje TMI/SCI/IOHIS, jest to skrót łacińskiego napisu – Termini Sancti Ioanis, co po Polsku brzmi Granica św. Jana. Na bokach słupa jest też znak pastorału i krzyż św. Andrzeja.

GPS: 50.54413, 17.06867

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *