Fort Gerharda w Świnoujściu

Fort Gerarda w Świnoujściu wybudowano w latach 1856-1863. Obecnie należy do najlepiej zachowanych tego typu budowli w Europie. Forteca powstała na wyspie Wolin w celu ochrony portu w Świnoujściu przed obcą flotą. Należał on do ogromnego zespołu fortyfikacji Twierdza Świnoujście. Nazwa fortu pochodzi od nazwiska projektanta pruskich twierdz, Gerharda Corneliusa. Jak na ówczesne czasy był znakomicie ufortyfikowany i uzbrojony, posiadał aż 10 stanowisk ogniowych wyposażonych w potężne armaty.

Po I wojnie światowej przeszedł w ręce niemieckiej marynarki wojennej. Po II wojnie w czasach PRL-u był używany przez wojska ZSRR jednak Sowieci dosyć szybko opuścili fort i w 1962 roku i obiekt przekazano miastu, pełnił wtedy funkcję magazynów. Z czasem teren został opuszczony i stał się lokalnym wysypiskiem śmieci. Dopiero w 2001 roku teren Fortu Gerharda wydzierżawili pasjonaci tego typu obiektów. Przeprowadzili prace porządkowe, stworzyli ekspozycje muzealne i udostępnili fort do zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, i jest odpłatne. Bez opłat zwiedzimy na terenie fortu Muzeum Obrony Wybrzeża.

GPS: 53.91749, 14.28621

Zobacz na pełnej mapie Fort Gerharda w Świnoujściu

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *