Pochylnia Jelenie

Na pewno największą atrakcja Kanału Elbląskiego są pochylnie, czyli urządzenia hydrotechniczne umożliwiające żeglugę przy znacznej różnicy poziomów wody. Kanał Elbląski powstał za sprawą Fryderyka II, który chciał połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem. Na trasie kanału znajdziemy w sumie pięć pochylni, które w sumie przenoszą jednostki pływające o różnicę poziomu wody wynoszącą 100 metrów.

Pochylnia Jelenie jest czwartą pochylnią na szlaku z Miłomłyna, a różnica poziomów wody w tym miejscu wynosi 22 m. By pokonać to miejsce, statki za pomocą 24 tonowych wózków pokonują aż 433 metry po ladzie. Przeciągane są za pomocą stalowych lin po torach, a całość napędzana jest siłą spiętrzonej wody. Pochylnie możemy podziwiać z lądu, ale na pewno większą frajdą będzie pokonanie jej na pokładzie statku wycieczkowego.

GPS: 54.03473, 19.57988

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *