Wieża widokowa na Wieżycy

W Sudetach, na Pogórzu Bolkowskim, nad Dobromierzem wznosi się szczyt Wieżycy. Jego wysokość wynosi 395 m n.p.m. i wieńczy go wieża widokowa-pomnik. Już w 1745 roku góra miała znaczenie strategiczne i z jej wierzchołka dowódcy austriaccy wypatrywali wojsk pruskich przed bitwą pod Dobromierzem.

Z okazji setnej rocznicy tej bitwy postanowiono wznieść na szczycie pomnik, który równocześnie miał być wieżą widokową. Jednak powodu braku funduszy wieżę ukończono dopiero w 1852. Wieżę rozbudowano w latach 1877-1879, obok powstała restauracja z salą balową, których fundamenty możemy jeszcze zobaczyć obok budowli. Sama wieża też zmieniła trochę wygląd i miała być Pomnikiem Chwały Żołnierza Pruskiego.

Po II wojnie światowej obiekt działał jeszcze do 1952 roku, potem opuszczony popadł w ruinę. Po upadku komunizmu zdewastowaną wieżę zakupiła osoba prywatna, która przeprowadziła remont budowli. Niestety okalające wieże drzewa urosły na tyle, że przesłaniają trochę panoramę z tarasu widokowego, mimo to i tak możemy tu liczyć na ciekawe widoki.

GPS: 50.911189, 16.225349

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *