Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła położony jest na południowych obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego. Jest to ewenement na skalę Polski, a nawet Europy. Zjawisko takie rzadko występuje na takich terenach, na których jest zlokalizowane. Niebieskie Źródła są wywierzyskiem krasowym czyli wydajnym wypływem wody. Wybijająca tu z piaszczystego dna woda w zależności od pory roku i dnia przybiera niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Ma na to wpływ rozproszone światło słoneczne.

Wypływ wody czasami jest tak gwałtowny, że tworzą się tu z piasku małe gejzery. Cały rezerwat ma powierzchnię przeszło 28 hektarów, i obejmuje spore rozlewiska z wyspami, będące ostoją wielu gatunków ptaków. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Tomaszowa, oraz turystów, gdyż jest tu wiele tras spacerowych. Dodatkową atrakcją w sąsiedztwie jest ciekawy Skansen Rzeki Pilicy.

GPS: 51.51224, 20.02934

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *