Zamek Tenczyn

Na małopolskim odcinku Szlaku Orlich Gniazd, we wsi Rudno zachowały się ruiny XIII wiecznego zamku. Wzniesiono go na wulkanicznym wzgórzu o wysokości 400 m n.p.m. Zamek podzielony był na na część górną i dolną, a całość okalały mury obronne, które dodatkowo wzmocnione były sześcioma basztami. Zamek w latach swojej świetności, czyli około XVI wieku posiadał nawet swój browar.

Ta dobrze ufortyfikowana warownia nigdy nie została zdobyta, ale nie oparła się wielkiemu pożarowi w wyniku uderzenia pioruna, który miał tu miejsce w 1768 roku. Od tego momentu nie podejmowano prób odbudowy i zamek przez wieki popadał w ruinę. Dopiero w czasach współczesnych podjęto się częściowej rekonstrukcji i zabezpieczenia ruin. Przez jakiś czas zamek nie był dostępny dla turystów i dopiero od 2014 roku można go bez przeszkód zwiedzać.

GPS: 50.1022, 19.58188

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *