Zespół Pałacowy w Kurozwękach

Kurozwęki, dawnej także Kurolęki to dawne miasto szlacheckie, obecnie wieś położona w województwie świętokrzyskim. Zespół pałacowo-parkowy usytuowany jest na północny zachód od miejscowości, w dolinie Czarnej. Pierwotnie stała tu warownia Kurozwęckich wzniesiona pod koniec XIV wieku. Do dziś pozostały z niej jedynie fragmenty gotyckich murów i fosy. Na przełomie kolejnych stuleci budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając jej coraz bardziej reprezentacyjny charakter. Formę późnobarokowego pałacu z elementami wczesnego klasycyzmu pałac otrzymał w latach 1768 – 1778.

Obok pałacu znajdują się budynki gospodarcze, oranżeria oraz park krajobrazowy ze starą lipową aleją. Pałac obecnie jest w rękach prywatnych, a właściciele starają się przywrócić jego dawną świetność. Można tu też zobaczyć jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich. Pałacowa restauracja serwuje mięso z bizona w sosie burgundzkim. W budynkach dawnej oranżerii, oficyny oraz piwowaru urządzone są apartamenty i pokoje gościnne.

GPS: 50.59711, 21.10043

Zobacz na pełnej mapie Zespół Pałacowy w Kurozwękach

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *