Park pałacowy w Postolinie

Położona w gminie Milicz, na Dolnym Śląsku niewielka wioska Postolin posiada bardzo ciekawy 5,2 hektarowy park. Sam pałac nie przetrwał do dziś, został zniszczony w 1945 roku i pozostały po nim tylko niewielkie ruiny, natomiast park może poszczycić się ponad 100 gatunkami drzew i krzewów. Wiele z nich zostało tu sprowadzonych i nie spotkamy ich w polskich lasach. Park założył w XIX wieku Heinrich von Salisch, właściciel lokalnych majątków Postolin i Karmin. Był on miłośnikiem leśnictwa i dendrologiem, stąd taka bogata gatunkowo szata roślinna.

Obecnie park jest w administracji Nadleśnictwa Milicz, które utworzyło tu ścieżkę edukacyjną. Wszystkie ciekawsze okazy flory oznaczone są tabliczkami z nazwą i opisem. Do parku w Postolinie najlepiej przyjechać wczesną wiosną, kwitną tu wtedy dywany śnieżyc wiosennych, śnieżyczek przebiśniegów i zawilców. Oprócz nich znajdziemy też tu kokorycz pustą, bez czarny, jaśminowiec, kruszyna, suchodrzew pospolity, głóg, bluszcz pospolity i dereń.

Z drzew należy wymienić: cis pospolity, jodła kaukaska, jodła olbrzymia, jodła jednobarwna, daglezja zielona, która jest najwyższym drzem w parku – 35 m, choina kanadyjska, świerk kaukaski, świerk kłujący, sosna limba, sosna czarna, cypryśnik błotny, cyprysik groszkowy, cyprysik groszkowy, cyprysik Lawsona, cyprysik Lawsona, wierzba biała, orzech czarny, olsza czarna, buk zwyczajny w odmianach: purpurowej, powcinanej i wielkozębnej, dąb szypułkowy, dąb szypułkowy, grujecznik japoński, magnolia drzewiasta, tulipanowiec amerykański, platan klonolistny, jarząb brekinia, kłęk amerykański, klon jawor w odmianie purpurowej i czerwonoowocowej, klon polny, klon srebrzysty, klon czerwony, kasztanowiec zwyczajny, lipa szerokolistna, lipa krymska, lipa holenderska, lipa amerykańska.

GPS: 51.47631, 17.23675

Zobacz na pełnej mapie Park pałacowy w Postolinie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *