Kamieniołom Łupków Kwarcytowych Jegłowa

Dla miłośników geologi i pokopalnianych krajobrazów dosyć ciekawą może być wycieczka do kamieniołomu łupków kwarcytowych pomiędzy miejscowościami Krzywina i Jagłowa. Kamieniołom leży w paśmie Wzgórz Strzelińskich na Przedgórzu Sudeckim. Kamieniołom został uruchomiony w 1854 roku, choć domniemywa się, że kryształy górskie z tutejszych wyrobisk używane były do wyrobu ozdób już w czasach prehistorycznych.

Jednak głównym surowcem tu wydobywanym były łupki kwarcowe, nachylone tutaj pod kątem 30° o grubość od 1,5 do 20 m. Wykonywano z nich kiedyś okładziny do pieców hutniczych, gdyż jest odporny na wysokie temperatury, ale obecnie bardziej znany jest jako ozdobny materiał do wykańczania elewacji budynków, oraz jako kamienie ozdobne do ogrodów.

Obecnie złoże eksploatuje firma Quartz System, ale z początkiem 2017 roku nie mieliśmy problemu by obejść stare wyrobisko i zajrzeć do starych pomieszczeń kopalnianych. W okolice kamieniołomu z Krzywiny prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne – żółty i niebieski. Do samych wyrobisk trzeba już dojść już na dziko wydeptanymi ścieżkami. Stary kamieniołom zalany jest wodą i chyba jest najciekawszy, nowe wyrobisko jest nadal eksploatowane, więc tam lepiej się nie kręcić.

GPS: 50.71815, 17.1503

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *