Historię Westerplatte powinien znać każdy Polak, ale nie każdy pewnie był w tym miejscu. W okresie międzywojennym był to skrawek Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańsk. To właśnie funkcjonująca tu Wojskowa Składnica Tranzytowa stała się celem ataku Niemców we wrześniu 1939 roku. Obrona tego miejsca myła tak zacięta, że stała się symbolem bohaterskiej obrony Wojska Polskiego.
Kiedy zakończyła się II wojna światowa cały ten teren był zaminowany które usunięto w 1946 roku. Część Westerplatte stała się zamkniętymi terenami wojskowymi, a część była dostępna dla cywili. W części ogólnodostępnej w 1966 roku wybudowano słynny 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Dziś teren ten udostępniony jest do zwiedzania, a pieczę na nim objęło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zachowało się tu sporo obiektów wojskowych, część nich jest w ruinie inne w dobrym stanie. Są to wartownie, fort, elektrownie, koszary, oraz punkt obserwacyjny 25 baterii artylerii stałej z lat 50. XX wieku. Wszystkie te budowle opisane są tablicami informacyjnymi, a teren zwiedzamy bezpłatnie. Jest tu też niewielki Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte.
GPS: 54.40673, 18.66695