Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec położona na terenie osady Osowiec-Twierdza, pomiędzy biebrzańskimi mokradłami. Fortyfikacje miały zabezpieczać Imperium Rosyjskie od strony Prus Wschodnich. W drugiej połowie XIX wieku wybudowano tu cztery forty – fort I – Centralny, fort II Zarzeczny, fort III – Szwedzki i fort IV – Nowy. Twierdza Osowiec była to typowa twierdza zaporowa. O skuteczności umocnień świadczy fakt, że nigdy nie zostały zdobyte, mimo walk toczonych tu przez ponad 6 miesięcy w trakcie I wojny światowej.

Główna część twierdzy, razem z poświęconym jej muzeum, znajduje się na terenie jednostki wojskowej, zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. Swobodnie natomiast można zobaczyć dość rozległe umocnienia wchodzące w skład fortu Zarzecznego. W 1998 roku Twierdza Osowiec została wpisana do rejestru zabytków, jest też jednym z największych zimowych skupisk nietoperzy w kraju.

GPS: 53.4911, 22.64327

Zobacz na pełnej mapie Twierdza Osowiec

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *