WODOSPAD WILCZKI

Jeden z największych wodospadów w Sudetach na rzece Wilczka, położony w Masywie Śnieżnika, na peryferiach Międzygórza, w Sudetach Wschodnich. Niemiecka nazwa wodospadu to Wölfelsfall a w Polsce często nazywany był Wodogrzmotami Żeromskiego. Położony jest na wysokości 570 m n.p.m. i objęty jest ochroną w ramach Rezerwatu przyrody Wodospad Wilczki, dodatkowo znajduje się w obrębie obszaru Natura 2000 i Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wysokość wodospadu wynosi 22 m i po Wodospadzie Kamieńczyka, to drugi co do wielkości wodospad w Sudetach. Wodospad był kiedyś wyższy o 5 metrów, ale była to tylko zasługa człowieka, gdyż sztucznie podniesiono próg kaskady, która wtedy osiągała wysokość 30 m. Dopiero podczas powodzi w 1997 roku, woda wymyła sztucznie utworzony próg.

W miejscu, gdzie spada woda wytworzył się kocioł eworsyjny a sam wodospad powstał na skutek wznoszenia się trzeciorzędowego uskoku, który przerwał bieg rzeki. Za wodospadem utworzył się wąwóz o 20 metrowej długości, szerokość w tym miejscu nie przekracza 3 m, a głębokość wynosi 15 m. Poniżej wąwozu w 1908 roku wody Wilczki przegrodziła zapora. Miejsce to już od dawien dawna przyciąga turystów i miłośników przyrody. Pierwsze znane wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1781 roku i do czasów współczesnych jest to miejsce wycieczek gości z okolicznych kurortów. W XIX w., powyżej wodospadu powstał nawet park z fontanną (nie zachował się do dzisiejszych czasów), wtedy też wybudowano kładki i mostki ułatwiające odkrywanie walorów wąwozu i wodospadu. Za zwiedzanie tych wszystkich atrakcji pobierano wtedy opłatę, obecnie wodospad jak i wytyczone ścieżki udostępnione są nieodpłatnie.

GPS:

  • 50.22914, 16.76065
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *