Pałac Ballestremów – Pławniowice

Pławniowice to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec. Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach znany przede wszystkim jako Pałac Ballestremów, rodzina ta pochodziła w Włoch. Jednak pierwsza budowla pałacowa Pławniowicach powstała w 1737 roku i wzniósł ją Zygmunt Mikołaj von Göerz. Obecny pałac wzniesiono w latach 1882–1885 w miejscu tego pierwszego. Powstał on według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic.

Zespół pałacowo-parkowy tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy. Część reprezentacyjną nowego pałacu stanowiła fasada środkowa, z poprzedzającą ją fontanną i umieszczonym na wysokości piętra, pochodzącym z 1620 roku, hrabiowskim herbem rodziny Ballestremów.

Od 1989 r. gospodarzem zespołu pałacowo-parkowego jest dyrektor Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, ksiądz dr Krystian Worbs, pełniący jednocześnie obowiązki dziekana dekanatu Pławniowice. Ksiądz Worbs postawił sobie za cel przywrócenie dawnej świetności pałacowi. Dzięki jego staraniom, pokaźną kwotę na remont przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec. Remont kapitalny połączony z pracami konserwatorskimi ruszył od 1993 r. W roku 2007 Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach jako jedyny w województwie śląskim, otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”.

GPS: 50.38456, 18.47657

Zobacz na pełnej mapie Pałac Ballestremów – Pławniowice

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *