Cerkiew w Górzance – Bieszczady

Górzanka to wieś w Bieszczadach położona w sąsiedztwie Jeziora Solińskiego i Wołkowyi. Ozdobą miejscowości jest drewniana cerkiew z 1835 roku. Warto też wspomnieć iż stoi ona w miejscu jeszcze starszych świątyń, wcześniejsza pochodziła z 1718 r., a najstarsza z 1599 r. To co wyróżnia cerkiew z Górzanki to unikatowy i jeden z najlepiej zachowanych ikonostasów w Bieszczadach. Zachował się on w bardzo dobrym stanie pomimo tego, że od wielu lat cerkiew pełni funkcję kościoła katolickiego pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Jest on nietypowy, gdyż został wyrzeźbiony i dopiero pokryty polichromią, ponoć artysta który go stworzył, do wykonania płaskorzeźb użył tylko jednego pnia lipy.

Cerkiew jest konstrukcji zrębowej i oszalowana pionowo deskami. Jest to świątynia dwudzielna, z jedną wieżyczką na dwuspadowym dachu. Obok świątyni stoi już młodsza murowana dzwonnica parawanowa z XIX w. Obecnie proboszczem i opiekunem cerkwi jest ks. Piotr Bartnik, gdy go spotkacie, warto z nim porozmawiać, gdyż nie jest to zwykły ksiądz, to pasjonat Bieszczadów, oraz przewodnik beskidzki o rozległej wiedzy o regionie w którym pełni posługę.

GPS: 49.32769, 22.37642

Zobacz na mapie Cerkiew w Górzance – Bieszczady

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *