Świerzawa

Bęąc na Dolnym Śląsku warto zatrzymać się na chwilę w miasteczku Świerzawa. Leży ono w Sudetach, w centralnej części Gór Kaczawskich. W 1195 roku, nad Kaczawą, Bolesław I Wysoki wybudował drewniany kościółek, wokół którego powstała osada, dziś nosząca nazwę Świerzawa. Miejscowość już 1296 roku otrzymała prawa miejskie i posiadała je aż do 1973 roku, kiedy to władze komunistyczne pozbawiło miasto tych praw. Przywrócono je dopiero w 1984 roku. Kiedy miasto znajdowało się w granicach niemieckich nosiło nazwę Schönau an der Katzbach.

Świerzawa miała sporo szczęścia w czasie II wojny światowej, nie została zniszczona, przez co zachowała się dawna zabudowa miasta i sporo zabytków. Najcenniejszym z nich jest romański kościół św. Jana i Katarzyny, z drugiej połowy XIII w. Warto też pospacerować po centrum miasteczka, gdzie zachował się XIX wieczny rynek wraz z kamieniczkami. Najcenniejsza z nich to budynek dawnej apteki z 1690 roku. Świerzawski ratusz też jest zabytkowy i datowany jest na 1810 rok. Warto też zobaczyć dwa inne kościoły, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z XIV w. i drugi poewangelicki św. Józefa Opiekuna z 1844 r.

GPS: 51.0151, 15.89249

Zobacz na pełnej mapie Świerzawa

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *