Zamek w Łęczycy

Łęczyca to miasto w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. Łęczyca leży na pograniczu Niziny Mazowieckiej i Niziny Wielkopolskiej nad rzeką Bzurą. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Tutejszy zamek został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego i wybudowany w latach 1357-1367. O zamku krąży wiele legend, najbardziej znana jest ta z diabłem Borutą.

Zamek przez wieki gościł wielu polskich królów – Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Warownia miała swoje wzloty i upadki, w 1406 roku została spalona przez krzyżaków, ale szybko została odbudowana. Kres przyniósł jej dopiero wielki pożar w II połowie XV wieku. Po tym wydarzeniu zamku już nie odbudowano, a to co po nim zostało szybko popadło w ruinę.

Dzisiejszy wygląd łęczyckiego zamku zawdzięczamy pracom rekonstrukcyjnym, które miały tu miejsce od 1964 roku. Powoli budowla wracała do świetności i dziś jest siedzibą muzeum i jako atrakcja turystyczna udostępniony jest do zwiedzania. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających w sezonie turystycznym, czyli od 1 maja do 30 września, codziennie oprócz poniedziałków. Warto pamiętać, że w piątki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

GPS: 52.05896, 19.20371

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *