Zamek w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie leży na szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdziemy go na północny wschód od Olkusza w miejscowości Rabsztyn. Historia tutejszej warowni sięga XIII wieku, kiedy powstała tu pierwsza drewniana warownia, z czasem przebudowana na zamek. Po licznych przebudowach i modyfikacjach składał się on najprawdopodobniej z czterech części – zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu.

Zamek został zniszczony i splądrowany w czasie Potopu Szwedzkiego. Opuszczone zgliszcza popadały w ruinę i były szabrowane na budulec dla okolicznych mieszkańców. Baszta, oraz mury zostały wysadzone w powietrze przez poszukiwaczy skarbów, miało to miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Dziś zamek jest częściowo rekonstruowany, a w 2015 roku został udostępniony do zwiedzania.

Wejście jak i parking pod zamkiem są płatne. W ramach biletu możemy u podnóża zamku zwiedzić też Chatę Kocjana konstruktora szybowcowego, który w czasie II wojny światowej odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2.

GPS: 50.29974, 19.59246

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *