Zamek Tropsztyn

Zamek Tropsztyn to rekonstrukcja starego zamku obronnego wzniesionego na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec. Zlokalizowany jest w niewielkiej miejscowości Wytrzyszczka w gminie Czchów. Wybudowano go na malowniczym stromym wzgórzu o wysokości 429 metrów n.p.m., będącym dzisiaj cyplem jeziora Czchnowskiego. Początki warowni sięgają przełomu XIII i XIV wieku, a jej fundatorem byli członkowie możnej rodziny Ośmiorogów.

Zadaniem twierdzy była ochrona szlaku handlowego z Polski na Węgry przez tzw. Bramę Sądecką. Na przestrzeni wieków zamek należał do różnych rodów i był przebudowywany a jego świetność zakończyła się w XVI wieku. Ponoć warownię przejęli rozbójnicy i zamek stał się ich bazą wypadową do rabowania transportów podążających szlakiem handlowym. W końcu rozbójników przepędzono, a zamek zniszczono.

Pozostawał on w ruinie do lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to został zrekonstruowany i udostępniony do zwiedzania. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że ponoć ukryty był tu skarb Inków, który został tu przywieziony z Peru przez Sebastiana Berzewiczy.

GPS: 49.79639, 20.64513

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *