Zamek Ogrodzieniec

Jednym z ciekawszych zamków szlaku Orlich Gniazd jest warownia we wsi Podzamcze w województwie śląskim. Zamek wziął swoją nazwę od oddalonego o około 2 km na wschód Ogrodzieńca. Warownie wybudowano na przełomie XIV i XV wieku na Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Warto dodać, że jeszcze przed wybudowaniem gotyckiego zamku istniał w tym miejscu gród obronny, który został zniszczony w 1241 roku przez Tatarów. Zamek przez wieki zmieniał właścicieli i był rozbudowywany. Nie oparł się jednak wojskom szwedzkim, które w 1655 roku go zdobyły i spaliły.

Potem udało się częściowo odbudować warownię, ale ale gdy strawił ją kolejny pożar, porzucono już próby odbudowy. Przez lata zamek był miejscem pozyskiwania budulca przez okolicznych mieszkańców, którzy przyczyniali się do coraz większej dewastacji budowli. Ruiny do końca II wojny światowej były w rękach prywatnych, ale zaraz po wprowadzeniu ustroju komunistycznego Ogrodzieniec został znacjonalizowany. Zaraz po wojnie przystąpiono też do prac konserwatorskich, które miały zabezpieczyć pozostałości warowni jako trwałą ruinę.

Już w 1949 roku ruiny zamku udostępniono do zwiedzania i warownia do dziś chętnie odwiedzana jest przez turystów. Warto tu też zwrócić uwagę na Kaplicę na Podzamczu, która została wybudowana z elementów zamkowych. W jej wnętrzu znajdują się oryginalne elementy z kaplicy zamkowej i renesansowa figura Matki Boskiej. Zwiedzanie zamku jest odpłatne, warto kupić bilet łączony uprawniający do zwiedzenia też sąsiedniego grodu na Górze Birów.

GPS: 50.45315, 19.55205

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *