Korkowy Pałac w Mojej Woli

Bardzo nietypową budowlę, niestety popadającą dziś w ruinę możemy zobaczyć we wsi Moja Wola, w województwie wielkopolskim. Jest to dosyć znany region turystyczny Doliny Baryczy i Stawów Milickich. Pałac zbudowano w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. W 1885 roku baron Daniel von Diergerdt odkupił pałac, a następnie w późniejszym okresie go rozbudował. Potem po śmierci barona, aż do zakończenia II wojny światowej pałac pozostawał własnością jego zony Agned.

Architektura pałacu nawiązuje do stylu szwajcarskiego, ale nie to go wyróżnia od innych tego typu budynków. Elewacje pałacu pokryto korą dębu korkowego, co jest ewenementem na skalę europejką. Jest jednym z dwóch budynków na naszym kontynencie gdzie wykorzystano tak nietypową elewację. Aż szkoda, że taki unikat obecnie nie ma gospodarza i niszczeje.

Trudne czasy dla pałacyku nastały po II wojnie światowej, początkowo obiektem administrowały Lasy Państwowe, ale po upadku komuny w Polsce przekazały go Gminie, która natomiast sprzedała zabytek w ręce prywatne. Nowy właściciel nie dba o nieruchomość i z roku na rok pałacyk wygląda coraz gorzej, podobnie jak otaczający go park.

GPS: 51.47396, 17.60261

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *