Groty Nagórzyckie – Tomaszów Mazowiecki

Ciekawą propozycją zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych może być wizyta w Grotach Nagórzyckich. Znajdziemy je w samym centrum Polski, w województwie łódzkim w Tomaszowie Mazowieckim. Atrakcja ta położona jest na południowych peryferiach miasta, i jej historia sięga końca XVIII wieku.

Już wtedy w tym miejscu zaczęto wydobywać piasek kwarcowy na potrzeby hutnicze i budowlane. Drążono wtedy w skarpie tunele, które z czasem rozrosły się do olbrzymich rozmiarów. Najdłuższe z nich mają długość 120 metrów a wysokość dochodzi do 3 metrów. W niektórych miejscach wydrążone są sale, największa ma 30 m długości, 25 m szerokości.

Na pierwszy rzut oka groty przypominają bardzo jaskinie, brakuje tu jedynie szaty naciekowej. Wydobycia piasku zabroniono na początku XX wieku, kiedy to podczas zawału zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tego czasu groty były dziką atrakcją turystyczną, aż w końcu zabezpieczono wejście do nich ze względów bezpieczeństwa.

Dopiero w 2010 roku postanowiono utworzyć tu trasę turystyczną. Przy wsparciu unijnym zabezpieczono chodniki i w 2012 roku Groty Nagórzyckie udostępniono do zwiedzania. Wejście jest odpłatne, a trasę pokonujemy z przewodnikiem, który opowiada historię tego miejsca. Przy grotach urządzono bezpłatny i wygodny parking.

GPS: 51.49945, 19.99483

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *