Zamek w Bobolicach

Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego, miało to miejsce najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Warownia położona jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd, we wsi Bobolice.

Zamek miał bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego wówczas do Korony czeskiej. Zamek przez wieki był areną wielu walk i dzielnie odpierał ataki rożnych wojsk. Został zdobyty dopiero podczas wojny domowej w 1587 roku przez wojska pretendenta do polskiej korony Maksymiliana III Habsburga. Szybko został jednak odbity przez sprzyjające Zygmuntowi III Wazie wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego i odbudowany.

Zagładę warowni przyniósł dopiero potop szwedzki, Szwedzi pod dowództwem generała Müllera zniszczyli zamek. Po wojnach szwedzkich w 1661 roku zamek został opuszczony i popadł w ruinę.

Obecnie to co możemy podziwiać to rekonstrukcja z 2011 roku. Podjęła się jej rodzina Laseckich, która zakupiła ruiny zamku w Bobolicach i sąsiednim Mirowie. Odbudowa warowni trwałą 12 lat i została zrealizowana na podstawie wiedzy historyków i archeologów, gdyż nie zachowały się żadne szkice i rysunki zamku. Dziś obiekt udostępniony jest do zwiedzania, mieści się tu też hotel i restauracja.

GPS: 50.6132, 19.49317

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *