Zamek Bolczów

Zamek Bolczów dawniej Bolzenschloss, Bolkoschloß i Bolzenstein, położony jest około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, na wysokości 561 m n.p.m. Dokładna data zbudowania zamku nie jest znana, prawdopodobnie dokonał tego w okresie od 1371 do 1386 roku rycerz z pobliskiego Mniszkowa, Clericus Bolz, który był dworzaninem księcia Bolka II.

Zamek w pierwszej połowie XV wieku został zniszczony podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami. Po zniszczeniach wojennych zamek został odbudowany dopiero w latach 1517-1518 prawdopodobnie przez Hansa Dippolda von Burghaus. Potem przez wieki zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, był umacniany i rozbudowywany. Kres przyniósł mu rok 1645, kiedy to został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając zamek podpalili go. Od tego czasu Bolczów pozostaje w ruinie.

Obecnie zamek jest w zarządzie Lasów Państwowych i zwiedzanie go jest bezpłatne. Do zamku prowadzi szlak turystyczny z Przełęczy Karpnickiej.

GPS: 50.86089, 15.91159

Zobacz na pełnej mapie Zamek Bolczów

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *