Leśna

Leśna, to niewielkie, lecz ciekawe miasteczko na Dolnym Śląsku położone na Pogórzu Izerskim. Miasto leży nad trzema rzekami: Kwisą, Bruśnikiem i Czarnym Strumieniem, a historycznie należało do Łużyc. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1144 roku, a najstarszy obecnie zabytek, to kościół pomocniczy pw. Chrystusa Króla, pochodzący prawdopodobnie sprzed 1346 r. Pierwotnie był to kościół ewangelicki. Obecny wygląd zawdzięcza odbudowie po pożarze w 1702 roku. Druga ciekawa świątynia to kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1852-1853, posiada neogotyckie wyposażenie wnętrza z XIX w.

Chyba najciekawszym obiektem jest tu zabytkowy ratusz z 1699 roku, który zdobi leśniański rynek. Otacza go zespół zabytkowych kamieniczek pochodzących w większości z XIX w. W sumie na listę zabytków wpisano tu około 18 domów mieszkalnych. Zachowała się tu też wieża szubieniczna, ten unikatowy zabytek datowany jest na XII wiek. W południowej części miasteczka znajdziemy sztolnie, które były budowane przez jeńców oddziałów obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Natomiast w północnej części miasteczka, zwanej Leśna – Baworowo, znajdziemy ruiny pałacu z 1880 roku, wraz z parkiem z XIX w.

GPS: 51.02315, 15.2633

Zobacz na pełnej mapie Leśna

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *