Pustynia Błędowska

Największy obszar lotnych piasków, zwany Pustynią Błędowską znajduje się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Przepływa przez nią, ze wschodu na zachód, rzeka Biała Przemsza. Pustynia na zachodzie sięga Błędowa, a na wschodzie do Gminy Klucze, północną granicę stanowi wieś Chechło, a na południu pustynia przechodzi w las.

Jej obszar szacowany jest na około 33 km². i ma podłużny kształt. Jej długość to około 10 km, natomiast szerokość waha się w granicach 4 kilometrów. Powstała ona przy udziale ludzi, przez wycinkę lasów i rozwój górnictwa. Spowodowało to obniżenie się wód gruntowych, przez co roślinność ma utrudnione warunki egzystencji.

Od początku XX w. pustynia była wykorzystywana również przez wojsko jako poligon wojskowy. Dziś tereny wojskowe zajmują tylko północny skrawek pustyni, reszta została objęta programem ochronnym. W ostatnich latach pustynia zaczęła powoli zarastać i by zachować nadal jej charakter, przeprowadzono odkrzaczanie terenu.

Podziwianie Pustyni Błędowskiej umożliwiają liczne punkty widokowe. Na koniec jako ciekawostkę warto dodać, że Pustynia Błędowska była planem ekranizacja Faraona Bolesława Prusa.

GPS: 50.3437, 19.5263

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *