Pocysterska kalwaria na Górzcu

Na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach pośród niewielkich wzgórz na 445 m nad poziom morza wybija się góra Górzec. Jest to bazaltowe wzniesienie pochodzenia wulkanicznego na terenie Parku Krajobrazowym Chełmy, pomiędzy miejscowościami Męcinka i Bogaczów. Już od dawien dawna było to miejsce kultu pogan, i było wtedy tak słynne jak znana góra Ślęża.

W XIII wieku Henryk Brodaty wybudował tu nawet niewielki zamek. Dziś po nim nie ma już śladu, za to zachowała się kaplica pielgrzymkowa i stacje drogi krzyżowej ustawione tu przez Cystersów w XVII wieku. Kaplica była kilkukrotnie przebudowywana więc trudno wyobrazić sobie jak wyglądała w oryginale. Najbardziej ciekawe są piękne stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione w piaskowcu.

Na przełomie XIX i XX wieku pod szczytem stało nawet schronisko turystyczne, które zniszczono w 1945 r. Wzgórze wtedy nie było jeszcze porośnięte lasem i było świetnym punktem widokowym na góry i pogórze Kaczawskie. Na wzgórze możemy się dostać kilkoma znakowanymi szlakami turystycznymi: zielonym z Męcinki zwanym Drogą Kalwaryjską, niebieskim z Bogaczowa zwanym Drogą Pustelniczą, oraz czerwonym z Chełmca.

GPS: 51.05652, 16.07532

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *