Na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego leży wieś Łupków. Często mówi się, że leży na końcu świata i taką nazwę przyjęło też tutejsze schronisko. Nie doprowadzono tu jeszcze asfaltu, a na całą wieś składa się kilka zabudowań. Mimo to warto tu przyjechać dla sielskich krajobrazów ciszy i spokoju.
Największą atrakcją wioski jest tunel kolejowy wybudowany pod Przełęczą Łupkowską w 1874 r. Tunel wtedy połączył ówczesną Galicję z Węgrami i użytkowany jest do dziś. Po II wojnie światowej Łupków podzielił losy innych bieszczadzkich wsi, został wysiedlony w ramach Akcji Wisła, a zabudowania zniszczone i spalone.Ostała się tylko stacja, oraz budynki infrastruktury kolejowej. Nie przetrwała tego okresu drewniana cerkiew parafialna pw. świętego Michała Archanioła, która pochodziła z okresu 1815 – 1821. Dziś zachowały się tylko jej fundamenty i stary przycerkiewny cmentarz.
Jako ciekawostkę należy dodać, że przez Przełęcz Łupkowską i Łupków podążał również Wojak Szwejk z powieści Jaroslava Haška. By to upamiętnić przez wieś przebiega znakowany szlak tematyczny śladami dobrego wojaka Szwejka. W sezonie letnim możemy tu też dojechać pociągiem turystycznym z Rzeszowa, który dalej dojeżdża do słowackich Medzilaborców.
GPS: 49.24759, 22.05925