Cerkiew w Chmielu – Bieszczady

W Bieszczadach w Dolinie Sanu w wiosce Chmiel zachowała się ładna greckokatolicka cerkiew z 1906 roku. Wcześniej też stała tu drewniana świątynia, która datowana była na XVI wiek. Cerkiew jest konstrukcji zrębowej, szalowana pionowo deskami. Świątynia jest trójdzielna z jedną kopułą wieńczącą dach. Po II wojnie światowej, kiedy po wysiedleniu rdzennych mieszkańców w ramach „Akcji Wisła” cerkiew została opuszczona i rozkradziona, a potem zamieniona na magazyn.

W 1969 roku obiekt przekazano kościołowi katolickiemu i taką rolę pełni do dziś. Na koniec warto wspomnieć, że cerkiew w Chmielu zagrała w filmie J. Hoffmana pt Pan Wołodyjowski. Będąc tu zajrzyjcie też na stary przycerkiewny cmentarzyk, który kryje kilka nagrobków z przełomu XIX i XX wieku oraz płytę nagrobna zawierająca inskrypcję w języku cerkiewnosłowiańskim z roku 1644.

GPS: 49.22063, 22.60137

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *