Gliwicka radiostacja wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, oraz na listę pomników historii. Wysokości 111 m daje jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie, oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Budynki radiostacji i drewniany maszt nadawczy, zostały wzniesione w latach 1934–1936. Wieża ma wysokość 111,1 m i posiada cztery podesty usytuowane na różnych wysokościach, a drabina wiodąca na szczyt ma aż 365 szczebli. Konstrukcję wybudowano z bali z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego. Wszystko połączono przy pomocy 16 100 mosiężnych śrub. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa. Żywotność wieży ocenia się jeszcze na około 15–20 lat.
Wieża słynna jest z prowokacji jaką Niemcy przeprowadzili tu 31 sierpnia 1939 roku. Udający powstańców śląskich napastnicy weszli przez tylne drzwi i bez przeszkód dotarli do sali nadajnika, gdzie pracowało trzech techników w asyście policjanta. W nowej radiostacji nie było studia mikrofonowego, o czym nie wiedzieli zleceniodawcy i wykonawcy prowokacji, dlatego operacja przebiegała z problemami. Kiedy udało się podłączyć mikrofon awaryjny, jeden z prowokatorów zaczął czytać po polsku kilkuminutowy komunikat. Do radiosłuchaczy dotarło jednak tylko 9 wyrazów: Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach… Następnie radio zamilkło z przyczyn, których dotąd nie wyjaśniono.
W roku 1950, kiedy nadajniki radiowe przeniesiono do Rudy Śląskie, radiostacja w Gliwicach rozpoczęła zagłuszanie rozgłośni zagranicznych, głównie Radia Wolna Europa, taką funkcję pełniła do roku 1956. Dziś cały kompleks należy do Muzeum w Gliwicach i udostępniony jest do zwiedzania. Do zachowanych urządzeń w głównym budynku stacji należy 8-kilowatowy nadajnik radiowy Lorenz, panel ze wzmacniaczami małej częstotliwości, generatorem heterodynowym i innymi urządzeniami małej mocy. Zachował się ponadto stół operacyjny z przyrządami pomiarowymi oraz kompletna instalacja do chłodzenia wodą lamp nadawczych. Poza tym szafa sterownicza i mniejsze urządzenia, w tym odłączniki wysokiego napięcia.
GPS: 50.31342, 18.68882
Zobacz na pełnej mapie Radiostacja Gliwice