Okiennik Wielki

Okiennik Wielki to położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w pobliżu miejscowości Skarżyce grupa skał z wielkim otworem na wylot. Te wapienne skały są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na Jurze. Otwór widoczny n zdjęciach ma rozmiary 7 x 5 m. To też ulubione miejsce miłośników wspinaczki, wspinają się oni na Okiennik już od lat 60-tych XX wieku. Wytyczono tu sporo tras wspinaczkowych, wsród nich bardziej znane to: Droga Jungera, Śląski Filar, Komin Kosmonautów, Rysa, oraz wiele innych o różnym stopniu trudności. Jeżeli ktoś nie uprawia wspinaczki, to też warto wybrać się na kilkunasto minutowy spacer wokół formacji skalnej.

Najpieknie Okiennik Wielki prezentuje się z dalszej odległości, kiedy widać wspomniany okragły otwór. W tutejszej pieczarze skalnej odkryto narzędzia kamienne z okresu środkowego paleolitu, a w okolicy skał fragmenty naczyń ceramiczno-glinianych z okresu średniowiecza. Według historyków ok. XII-XIII wieku stał tu gród obronny, co potwierdzają np wgłębienia po belkach w oknie Okiennika. Okiennik Wielki ze względu na swoją specyfikę owiany jest wieloma legendami, jak choćby ta, że w tutejszej jaskini ukrywała się grupa rozbójników, ponoć nawet Janosika tu przygnało.

GPS: 50.52389, 19.5227

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *