Zamek Bąkowiec

Zamek Bąkowiec wybudowano go na potężnej wapiennej skale prawdopodobnie, w XIV wieku, Jednak dokładna data powstania warowni nie jest udokumentowana. Jest to kolejna warownia na szlaku Orlch Gniazd na Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek już od XVII wieku popadał w ruinę więc nie należy się spodziewać okazałej budowli, zastaniemy tu tylko ruiny. Ich ostatnia konserwacja miła miejsce w 1967 roku.

Ciekawostką jet to, że w odróżnieniu od innych tego typu budowli zamek dostępny był tylko dla piechurów. Można się było do niego dostać tylko systemem zmyślnych pomostów i drabin, co czyniło go warownią nie do zdobycia w czasach średniowiecznych. Jednak nie miał wtedy okazji sprawdzić się w bojach. Po wojnie ruiny zamku znalazły się na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Obecnie czynione są starania o bardziej gruntowną rekonstrukcję tego miejsca. Nowi właściciele Zamku w 2014 roku podpisali porozumienie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, na mocy tego dokumentu nowym zarządcą zamku jest właśnie TMZZ. Ta zmiana może ułatwi turystom, zwiedzanie zabytkowego obiektu.

GPS: 50.55074, 19.52116

Zobacz na pełnej mapie Zamek Bąkowiec

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *