Cieplice Śląskie-Zdrój

W Sudetach, w Kotlinie Jeleniogórskiej leżą Cieplice Śląskie-Zdrój. To znane na Dolnym Śląsku uzdrowisko, którego historia sięga już 1175 roku, kiedy to podczas polowania książę Bolesław Wysoki odkrył tu przez przypadek gorące źródło. Pierwsze pisemne wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1281 roku. W tym okresie bracia joannici jako piersi prowadzili tu uzdrowisko. Cieplice największy rozkwit przeżyły na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to rozwinął się tu przemysł szklarski i handel szkłem artystycznym.

Uzdrowisko i pierwszy Dom Zdrojowy powstały tu w 1931 roku, a zaraz po tym, w 1935 roku cieplice otrzymały prawa miejskie. W 1976 roku Cieplice zostały przyłączone do Jeleniej Góry. Obecnie występują tu trzy rodzaje źródeł: słabominerlizowane, termalne o temperaturze w zależności od głębokości ujęcia wynoszącej od 37 do nawet 87 stopni C., oraz fluorkowo-krzemowe. Oprócz walorów uzdrowiskowych Cieplice posiadają też sporo zabytków. Dawne miasto jako ośrodek historyczny z XVII-XIX zostało wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Znajdziemy tu kilka zabytkowych kościołów, piękny park zdrojowy z infrastrukturą uzdrowiskową oraz teatr z 1836 r. Centrum Cieplic zdobi zabytkowa zabudowa, typowa dla uzdrowisk z wieloma kamieniczkami, które mieszczą hotele, pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Najbardziej okazałym budynkiem jest tu Pałac Schaffgotschów, zbudowany w stylu klasycystycznym w latach 1784-88. Najstarszym zachowanym budynkiem Cieplic jest „Długi Dom”, wybudowany w 1556 roku. Na kuracjuszy i turystów czeka tu aquapark Termy Cieplickie.

GPS: 50.86523, 15.68272

Zobacz na pełnej mapie Cieplice Śląskie-Zdrój

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *