Perełką ziemi łódzkiej i centralnej Polski jest atrakcyjna turystycznie miejscowość Spała. Położna jest malowniczo w dolinie rzeki Pilicy, która przepływa w tym miejscu przez Puszczę Pilicką. Spała otoczona jest zewsząd lasami, przez co jej walory uzdrowiskowe i krajobrazowe doceniono już wieki temu.
Już przed I wojną światową w Spale powstała letnia rezydencja carów rosyjskich. Na ich potrzeby wybudowano tu piękny pałacyk myśliwski, oraz całą infrastrukturę dla gości i obsługi kompleksu. Pałacyk niestety nie zachował się do dziś, gdyż został spalony podczas wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Jednak z tego okresu zachowało się wiele budynków, które dziś łatwo poznamy po tym, że zbudowano je z czerwonej cegły.
Po I wojnie światowej, kiedy Spała znalazła się z powrotem w granicach Polski miejscowość i dawną carską infrastrukturę upodobali sobie polscy prezydenci S. Wojciechowski i I. Mościcki. Prezydent Ignacy Mościcki traktował Spałę jak drugi Belweder i częściej przebywał w spalskim pałacyku niż w warszawskim belwederze Tutaj też zastała go II wojna światowa. W okresie tym wybudowano w Spale piękny drewniany kościółek, który do dziś jest jedną z wizytówek Spały.
Warto wspomnieć, że Prezydent Mościcki właśnie w Spale zapoczątkował tradycję Dożynek Prezydenckich, które po przerwie lat wojennych i komunizmu wskrzesił na nowo Prezydent A. Kwaśniewski. Tutejszy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich też zapoczątkował Mościcki, budując pierwszą halę sportową na terenie Spały. W tym czasie w Spale odbył się też Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego. Uczestniczyło w nim ponad 20 tys. harcerek i harcerzy z Polski i z całego świata.
Po wybuchu II wojny światowej, 25 września 1939 na mocy dekretu Adolfa Hitlera ustanowiono tu Naczelne Dowództwo Wojskowe „Wschód” tzw. Oberost. Powstał też tu szpital dla weteranów wojennych, a w pobliskiej Konewce schrony kolejowe dla pociągów sztabowych Hitlera. Po II wojnie światowej cała Spała była ośrodkiem Funduszu Wczasów Pracowniczych. Dziś jest natomiast prężnie rozwijającą się miejscowością turystyczną.
Spacerując po Spale możemy podziwiać pocarską zabudowę, piękny drewniany kościółek w stylu zakopiańskim ufundowany przez I. Mościckiego, naturalnej wielkości posąg Żubra i wiele innych ciekawostek. Odbywa się tu wiele cyklicznych imprez takich jak Dożynek Prezydenckie, Jarmark Antyków i Rękodzieła czy ogólnopolski Hubertus. Pilica natomiast jest rajem dla kajakarzy i jej odcinek w okolicach Spały należy do najbardziej malowniczych w całym jej biegu.
GPS: 51.54105, 20.1369