Szczeliniec Wielki to największa atrakcja Gór Stołowych w Sudetach. Szczyt należy do Korony Gór Polski, gdyż jest najwyższym w Górach Stołowych. Jego wysokość wynosi 919 m n.p.m., niewiele niżej, bo na wysokości 905 m n.p.m. położonej jest jedno z bardziej malowniczych schronisk górskich „Na Szczelińcu”. To obiekt PTTK i mieści się on w budynku wzniesionym w 1845 roku w stylu tyrolskim.
Na szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów, ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa, pierwszego przewodnika po okolicznych górach. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej granią Szczelińca możemy podziwiać ciekawe formacje skalne, szczeliny między skałami, a z punktów widokowych rozległe panoramy. Teren ten jest objęty jest ochroną rezerwatową i ochroną w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych. Wstęp na teren rezerwatu, obejmującego szczytowe partie góry, jest płatny w okresie turystycznym.
Najciekawsze formacje skalne mają tu swoje nazwy, takie jak: Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa i Fotel Pradziada. Jako ciekawostkę można dodać, że na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Kolejną ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Panuje tu też swoisty mikroklimat i nie powinien tu dziwić w głębokich rozpadlinach widok śniegu nawet latem.
GPS: 50.48438, 16.34336