Złotoryja

Złotoryja to miasteczko, które warto odwiedzić będąc w okolicy. Miasto leży na Dolnym Śląsku, w Sudetach, na Pogórzu Kaczawskim. Złotoryja określana jest mianem Stolicy Polskiego Złota. Ten cenny metal pozyskiwano na tym terenie już od końca XII wieku. Pierwsi górnicy przybyli tu z Niemiec. Osada dzięki temu szybko się rozrastała i już w 1211 roku otrzymała prawa miejskie.

Turyści historię wydobycia złota mogą sobie przybliżyć w udostępnionej do zwiedzania kopalni „Aurelia” oraz w miejskim Muzeum Złota. W Złotoryi dosyć dobrze zachowało się też Stare Miasto. Otaczają go pozostałości murów obronnych z z XIV i XVI wieku. Charakterystyczną dla miasta budowlą jest brama Górna zwana Basztą Kowalską, pochodzi ona z XIV wieku.

Oprócz zabytkowych kamienic w miejscowości znajdziemy też kilka starych zabytkowych świątyń, najciekawsze to: kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1230 roku i zespół klasztorny franciszkanów, z XV-XIX wieku. W 2016 podczas badań archeologicznych na Górze Mieszczańskiej odsłonięto pozostałości szubienicy z XVI wieku.

GPS: 51.12367, 15.91481

Zobacz na pełnej mapie Złotoryja

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *