Zamek w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu o wysokości 360 m n.p.m. Budowę warowni rozpoczęto prawdopodobnie pod koniec XIII wieku, a zpierwszych zapisków dowiadujemy się, że w 1906 roku Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę, znacznie go rozbudowując.

Dopiero w 1607, w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego fortyfikacje zostały zniszczone, a zabudowania spalone. Następnie w latach 1655–1657 został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Potem warownia przez lata popadała w ruinę i dopiero w 1877 roku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne. Ostatnia rewitalizacja ruin miała miejsce w latach 2013 – 2015. Dziś zamek jest jedą z najważniejszych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich, licznie odwiedzany przez turystów.

GPS: 50.79758, 20.46008

Zobacz na pełnej mapie Zamek w Chęcinach

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *